Sigortalı Ölüm Meleği: Donald Harvey

Düzenli yazarımız Zeynep Yaralı yazdı.

Arkadaşları Donald Harvey için “Ölüm Meleği” lakabını takarken onun 57 kişiyi öldüren bir seri katil olduğunu henüz bilmiyorlardı.

Donald Harvey; 2001 yılında yayınlanan “Amerika’nın en kötü seri katilleri” listesinde liderliğin sahibi bir hemşire yardımcısı; aynı zamanda onlarca kişiyi merhamet nedeniyle öldürdüğünü iddia eden kompulsif bir katil. Ölümün kıyısında olan hastaları çeşitli yollarla öldürürken adını duyuran diğer çoğu seri katilden farklı olarak ölümü renklendirmiyor, herhangi bir fantezisini yansıtmıyordu; tek ilgilendiği şey karşı tarafın yaşamına son verilmesiydi. Öldürmeye olan sevgisi ve bu konuda cezalandırılmadan kaçmayı bilmesi ona sadece istediği kontrol ve güç duygusunu değil bu sırada maaşını da veriyordu.

Donald Harvey, 18 yaşında okulu bırakıp çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu bir sağlık merkezinde hemşire yardımcılığı yapmaya başlar. İlk cinayetini de burada bir yaşlı adamı öldürerek işler. Yardım etmeye çalıştığı hasta; dışkısını Harvey’e bulaştırınca sinirlenen adam, hastayı yastıkla boğar. Yaşlı ve inmeli hastanın ölümü şüpheli bulunmaz, 18 yıl boyunca öldürdüğü onlarca hasta gibi. Öldürme serüveni bu şekilde başlayan Harvey, öldüreceği hastaları yaşamının sonuna yaklaşan hastalardan seçer. Bu nedenle baktığı hastaların yüksek ölüm oranları göze çarpsa da hastaların ölümleri, aileler ve hastane yönetimi tarafından şüpheli görülmez. Bu yüksek ölüm oranı nedeniyle de iş arkadaşlarının ona taktığı Ölüm Meleği lakabını, yaşamı boyunca hakkını vererek üzerinde taşıyacaktır. Harvey ilk başta boğmak, oksijeni kesmek ve çeşitli kimyasallarla zehirlemek gibi yolları denese de zamanla fark edilme ihtimali daha az olan arsenik ve siyanür ile zehirlemeye yoğunlaşır. Öldürdüğü hastaları, merhamet gösterdiği için onları acılarından ve sefaletlerinden kurtardığını söylese de bazı hastaları öldürme biçimi ve hastane dışında da işlediği cinayetler bunun aksini söyler.

Donald Harvey’nin çocukluğu için okul arkadaşları, onun yalnız olduğunu ve diğer çocuklar tarafından dışlandığını; zeki birisi olduğunu bu nedenle de okulu ‘sıkıcı’ bulup bıraktığını belirtir. Bazı kaynaklar amcası ve komşusu tarafından istismar edildiğini de yazar (William Delong, 2019). 1971’de hırsızlıktan tutuklanan Harvey, kefareti ödendikten sonra depresyon nedeniyle akıl hastanesine yatırılır. Çeşitli tedaviler uygulanır fakat annesi Harvey için hastane dönüşünde hiçbir şeyin değişmediğini belirtmiştir.Herhangi bir eğitim almadığı halde iyi bir yardımcı olarak değerlendirilen Harvey çalışmaya geri döner, aradığı rahat ‘çalışma ortamını’ bulana kadar da çok sayıda sağlık merkezi değiştirir. Çoğu kurban, hasta insanlardan oluşsa da hastane dışında da cinayet ve cinayete teşebbüsleri olmuştur. Bunlardan birisi sevgilisi Carl Hoeweler’i aldatmakla suçlayıp onu ve ailesini zehirlediği olaydır. Annesi ve Carl kurtarılsa da babası vefat eder. 2 kişiyi daha çevresindeki insanlardan seçerek öldürdüğü kanıtlananlar arasındadır.

Harvey’i ele veren olay bir motosiklet kazası sonucu gelen hasta ile olur. Hasta komada hayatını kaybedince kaza sonucu olduğu için rutin otopsi yapılması gerekir. Otopsi sırasında adli tıp uzmanı Dr. Lehman, mideden gelen siyanür kokusunu fark eder ve ölüm nedeni akut siyanür zehirlenmesi olarak geçer. Aile yakınlarının ve hastane çalışanlarının yalan makinesine sokulmasından sonra makineye girmek istemeyen Donald Harvey cinayeti itiraf etmek zorunda kalır. Polis, cinayetten yargılanan Donald Harvey’nin hastalarının yüksek ölüm oranlarını da değerlendirince tek bir cinayetten daha fazlası olduğunu düşünerek çalıştığı bütün sağlık merkezlerini ve çalışma arkadaşlarını araştırır. 1987’de Donald Harvey 37 kişiyi öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılır. Mahkûmiyeti sırasında bu sayının 57 olduğu kanıtlansa da Harvey 87 kişiyi öldürdüğünü iddia eder. Soruşturmayı yöneten polis, ilk seri katil olan Ted Bundy davasındaki psikiyatristle konuştuğunda Donald Harvey’nin deli olduğunu söyler. Psikiyatrist ise onun deli olmadığını, aklı başında olduğunu söyleyip eklemiştir: “ O sadece öldürmeyi seviyor.”. 

1987’de yaptığı bir röportajda öldürdüğü ilk 15 kişide yakalanmamasının ardından bunun onun hakkı olduğunu düşündüğünü; kendisini savcı, hâkim ve jüri olarak atadığını yani Tanrıyı oynadığını belirtir. 2017 yılında Harvey’nin hücre arkadaşı, onu döverek ölümüne neden olur. Ölümünün, kurbanların ailesi için bir kapanış ve huzur vereceğini düşündüğünü belirtmiştir. 

Kaynakça

  • Jason Scott (2019). Cincinnati’s Crime Vault, FOX19.
  • Michael Newton (1990). An Encylopedia of Modern Serial Killers
  • John Seewer (2019). Inmate charged in Cincinnati ‘Angel of Death’ Donald Harvey’s fatal prison beating.
  • William Delong (2019). Donald Harvey Was Just An Unassuming Nurse’s Aide When He Killed Dozens Of Patients While On Duty.
  • SerialKillerCalendar.com

Yazar