NARSİST BİR PARTNERLE İLİŞKİ

Marmara Üniversitesi – Psikolojik Danışmanlık Ve Rehberlik Ana Bilim Dalından Büşra Özmen yazdı.

Narsisizm adını, Antik Yunan efsanesindeki Narcissus’tan almıştır. Bilinen en eski psikolojik organizasyonlardan biridir ve tarihsel olarak “kendine çok fazla odaklanmış bireylerin tutumlarını” tanımlamak için kullanılmıştır.

Freud; narsistik danışanlara ilişkin gözlemlerine dayanarak yaptığı açıklamalarda, narsisizme iki uçta yer alan ebeveyn tutumlarının ve bağlanma stillerinin neden olduğunu öne sürmüştür: “Ebeveynin çocuğa aşırı değer vermesi, övmesi veya tam tersi duygusal olarak istismarcı ve ulaşılamaz, soğuk ve reddedici olması, narsisizmin temelini atmaktadır.” Freud bu gibi durumlarda danışanların libidinal enerjilerini uygun nesnelerden, sevdiklerinden ve dış dünyadan geri çektiklerini ve libidolarını kendilerine döndürdüklerini, böylece narsisizm olarak adlandırılabilecek tavrın ortaya çıktığını, bunun da çocuğun başkalarını sevmesini ve onlarla pozitif ilişkiler geliştirmesini engellediğini ileri sürmüştür.

Narsist Kadın ve Narsist Erkek

Narsist her iki cinsiyet de girdiği her ortamda tavır ve davranışları ile kısa zamanda fark edilirler. Çoğu narsist, giyim kuşamına çok önem verir; marka kıyafetler, marka çantalar, pahalı ayakkabılar, ilgi çekici bir saç ve makyaj veya bir aksesuar vb. bu bireylerde ilk dikkat çeken unsurlardır. Bulundukları her ortamda diğer insanlardan önde olmaya çalışırlar. Farklı olmak narsist bireylerin en büyük gücüdür. Bu insanlar çoğu zaman görünüşleri itibariyle karşı cinsin dikkatini çekmeye çabalar. Narsist kişilerin bir diğer yönü de kendilerini ifade ediş şeklidir. Çoğunlukla insanlara tepeden bakan, kendilerini karşı tarafa çok özel ve mühim bir kişi olduğu yönünde bir algı geliştirmeye yönelik bir çaba gösterirler ve genellikle bunu kolayca başarırlar.

Narsist kişiler konuşurken çevrelerini aşağılarlar. Aşağılama narsist kişilerin en güçlü ve güvenli davranışıdır. Kendi içlerindeki yoğun değersizlik duygularından dolayı çevrelerini aşağıladıklarında rahatlarlar ve kendilerini değerli hissederler. Bazı narsistler de kendisini sürekli överek veya insanların onu övmesini sağlayacak şekilde bir tutum geliştirerek gösterirler. Ne kadar harika ve özel bir insan olduğunu çevresine ispatlamayla ilgili zihinleri sürekli meşguldür.

Narsist birey insanları kolayca etkileyebilme gücüne sahip olduğu için kendisine; kolayca ezebileceği, kendisini sürekli övecek, ne yaparsa yapsın onu bırakıp gitmeyecek, kendisine hayran ve onunla ilişki yaşamaya hevesli partner ve arkadaşlar bulur.

Sağlıklı bir birey narsist bir bireyin o “tasarlanmış harika görüntüsü” yüzünden kolayca etkilense bile onunla uzun bir süre ilişkide kalabilmesi mümkün değildir. Çünkü narsist bir kişiye uzun süreli tahammül edebilmek sağlıklı bir insan için mümkün değildir. İlk başta karşı cinsi göklere çıkaran, onu kendisine hayran bırakmak için bütün maharetini sergileyen narsist kadın veya narsist erkekler, bir zaman sonra mutlaka bu kişileri aşağılamaya ve ezmeye başlarlar. Karşıdakini elde ettikten sonra o kişi onlar için değerini kaybeder ve önemsizleşir. Önemsizleşen birey de narsist sevgili için, ezilmek ve aşağılanmak için hazır bir kobay gibidir.

Çoğunlukla borderline yapı dediğimiz karşı cinse kolayca aşık olabilen ve terk edilmeye karşı toleransı düşük olduğu için narsist sevgilinin hep istediği övülme ve hayran olunma beklentisini ona maksimum düzeyde hissettirebilecek kişiler, narsist kişilerle ilişki kurarlar. Narsist bir bireyin uzun süre ilişkide kalabildiği tek yapı da onlar gibi sağlıksız olan “Borderline Kişilik Örgütlenmesi”dir. Narsist kişi kendisi gibi narsist bir sevgili ile neredeyse hiç ilişki kuramaz. Narsist sevgili kendisine, emrine amade; onu ne yaparsa yapsın terk etmeyecek, “efendi-köle” ilişkisini sürdürebileceği borderline yapıda bir partner adayını seçer.

Narsist Partnerle Evlilik

Narsist bir birey ile evlenmek kolay değildir. Narsist bir erkek, yanına yakışacağına inandığı çok güzel ya da çok başarılı bir kadını kendisine eş olarak seçer. Aynı zamanda bu kadın onu ne yaparsa yapsın asla terk etmeyecek, her istediğini karşılayan bir kadın olmalıdır. Narsist bir kadın ise maddi olanakları gelişmiş, onun narsisizmini besleyecek, çevresine ulaşılamaz olduğunu ve şatafatlı hayatını rahatça kanıtlayabileceği imkanlar sunabilecek güçteki bir erkeği eş olarak seçer. Bu kadın için bir erkeğin yakışıklı veya yaşına uygun olmasına gerek yoktur; ona muhteşem olduğunu hissettirmesi yeterlidir. Bazı narsist kadınlar ise çok yakışıklı, hemcinslerinin kıskanacağı kadar iyi bir görünüme sahip erkeği kendisine eş olarak seçer. Her iki durumda da narsist kişiler, “kendilerini yansıtacak” olan profildeki partnerleri seçerler. Bu partnerler her zaman onların isteklerini karşılamaya hazır olmalıdır. Yoksa ilişki muhakkak çıkmaza girer, çatışmalar olur ve ilişki sonlanabilir.

Narsist Partnerle Cinsel İlişki

Narsist bireylerin kişilik yapıları, cinsel hayatlarına da yansır. Çoğunlukla kendilerini mükemmel ve özel olarak gördükleri için cinsel ilişki sırasında karşı cinsi aşağılayıcı ve yalnızca kendi cinsel doyumlarını önemseyen bir tavırla hareket ederler. Ön sevişme yapmak, onlar için çok gereksizdir. Narsist erkekler kadının cinselliğini yalnızca kendi arzularını tatmin etmek amaçlı, karşı tarafın hazzına, arzu ve isteklerine karşı kayıtsız bir tutum ile hareket ederler. Karşı tarafın ne hissettiği önemli değildir. Kendisinin karşı cins tarafından nasıl algılandığı ve kendisinin ne kadar cinsel doyuma ulaştığı narsist kişi için çok daha önemlidir. Bazı narsist bireyler ise övülme ve onaylanma ihtiyacını karşılamak amacıyla, ne kadar mükemmel seviştiğini karşı tarafa göstermek için çokça aşk oyunları, fanteziler ve cinsel aktivasyonlar geliştirebilirler. Bu yönde fantezi dünyaları oldukça geniş olabilir.

REFERANSLAR

Kaynakça: Ş. Elibol, E. S. Sevi Tok(2019). Bağlanma stilleri, duygu düzenleme, reddedilme duyarlılığı, yakınlık korkusu ve kendini saklamanın kırılgan narsisizm ile ilişkisi. Ayna Klinik Psikoloji Dergisi, 2019, 6(2), 127–148.

CREDITS

Görsel: https://www.verywellmind.com