Su çok güzel, gelsene!

Mavi Dalga ile yazılarını yayımlayabilir, işbirliklerinde bulunabilir ve Marmara Tıp’ın tarihçesine göz atma fırsatı yakalayabilirsin. Bizimle iletişime geç.

mavi dalga
Kübra Erdem çekti

Hakkımızda

Mavi Dalga, izini sürebildiğimiz kadarıyla 1989 yılında yayınlanmaya başlayan, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinin köklü dergisidir. Bu süreçte her yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda yapılan balolarda heyecanla beklenen, hatta açık artırmayla satılan Mavi Dalga; okulumuz hastanesi Haydarpaşa’dan taşınmak zorunda kaldığında çıkarılmayı bırakmış, sonrasında kaçan ipin ucu ancak 2020 yılında eskilerin izi sürülerek yakalanabilmiştir.

Eski dönemde mizah içerikleriyle bilinen Mavi Dalga; yeni sayısıyla kültür, sanat ve bilim alanlarına odaklanmış, ayrıca bir de Marmara Tıp’ta Hayatta Kalma Rehberi yayınlamıştır.

Blogumuz, sosyal medyamız, yazar ve editör ekiplerimizle; uçuk kaçık fikirlerimizle tıp öğrencilerine yazıp çizebilecekleri, üretebilecekleri bir alan açmaya çalışıyoruz. Bunun hem yaratıcılığı tetiklediğinin hem de yepyeni arkadaşlıklara kapı açtığının bilincindeyiz, her dönemden ekip arkadaşlarımızın katkısıyla Mavi Dalga’yı küllerinden doğurmak büyük bir keyif. Yeni sayılar için de sabırsızlanıyoruz.

Su çok güzel, gelsene!

İletişim bilgilerimiz:

Fındıklı, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Başıbüyük Yolu No: 9 D:2, 34854 Maltepe/İstanbul

info@mavidalga.org

Bizi takip edin:

1,162

Site oturumu

825

Özgün ziyaretçi

34

Ortalama seans süresi (dk.)

Mavi Dalga’nın ilk sayısı çıktığından bu yana sayısız olumlu geri bildirim aldık. Yazarlarımızla iletişimi sürdürüyoruz.

Eğer bir yazı yayımlamak istiyorsanız aradığımız kriterler şunlar:

  • Yazı özgün olmalı, eğer bilgi içeren ifadeler varsa kaynakçalar Vancouver veya APA formatında düzenlenmiş olmalı. Vikipedi, hafta sonu dergileri gibi kaynaklar şüpheli olduklarından ötürü kaynakçalarda bulundurulursa sanki kaynakça yokmuş gibi değerlendiriyoruz. Bu yüzden saygın kaynakları inceleyerek yazılarınızı yazmaya özen göstermelisiniz.
  • Yazı katkılarınızı hem sitemize hem de sosyal medya hesaplarımıza alıyoruz. Bu iki mecrada da sağlık öğrencileri başta olmak üzere her öğrenciden gelecek katkıya açığız. Yalnızca sayı ve özel sayılarımızı, aksi belirtilmediği sürece, Marmara Tıp öğrencilerine özel tutuyoruz. Bundaki başlıca sebep Marmara Tıp öğrencilerini yazmaya teşvik etmenin Mavi Dalga’nın amaçlarından biri olmasıdır.
  • Eğer fotoğraf, resim veya başka bir şekilde katkıda bulunmak istiyorsanız süreci nasıl yürütebileceğimize dair bizimle direkt iletişime geçmenizi öneririz.
  • Yapılan katkılarda yazar ad-soyad, okuduğu okul ve tahmini mezuniyet senesinin bulunması gerekmektedir. Anonim olarak yayınlamak istemeniz de problem değil, isminiz yalnızca editör ekibinin gördüğü dosyaların içinde bulunacaktır. Anonim kalma isteğinizi ve mahlasınızı bize iletmeniz yeterli.
Yazar olmak için bizimle iletişime geç:

info@mavidalga.org

Arşiv Projesi

“Turuncu” Mavi Dalga olarak bizler bu eski sayıların peşine düştük. Herhangi bir ipucu, karikatür kupürü veya bir sayıya ulaşmamıza vesile olabilecek her türlü bilgiyi sizlerden istiyoruz. Mavi Dalga’nın tarihçesinden kopmamasını hep beraber başarabiliriz.

info@mavidalga.org

14 Mart Özel Sayı

Tıp Bayramı’nın Mavi Dalga için özel bir anlamı var. 14 Mart 2021’de çıkan Tıp Bayramı Özel Sayısı’nı okuyarak öğrenebilirsiniz.

info@mavidalga.org

Haftalık yazılarımıza göz atın:

“2:37”

Okuma Süresi: 17dk Eren Şahin yazdı. “2:37” adolesan dönemi ve psikososyal değerlendirilmesi Bu raporda “2:37” adlı filmde değinilen adolesan dönemi, bu dönemde görülen değişimler ve bu değişimlerin psikososyal iyilik haline olan etkileri incelenmektedir.…

Bir Hastanenin En Güzel Yeri

Okuma Süresi: 4dk Elif Tufan yazdı. Bugün polikliniğe on iki yaşlarında bir kız çocuğu geldi. İlk bakışta olmasa da hocamın vurgulamasıyla yüzündeki solukluğu fark ettim. Daha yakından bakmak için ayağa kalktığımda annesi “Hiçbir…

Yersiz ve de Yurtsuz

Okuma Süresi: < 1dk Defterimin yapraklarına zaman çizgilerive carotis internayı çiziyorum ezberdenSana nazardan ve burçlardan konuşuyorum, bir çocuk gibiEzbere konuşuyorum bir gece yarısıki sen gülerdin bunlara.Yıldızlarda tanrıyı ve chironu arıyoruz rüyalarımdaÇağlar açıyorum çağlar kapıyorumİçimdeki…

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

“Okumadan geçen bir gün, yitirilmiş bir gündür.”

J. Paul Sartre