Rock Tarihine İz Bırakmış 10 Şarkının Yazılma Hikayesi

1. The Beatles

Resim1_edited.jpg
Yesterday (1965)

Guinness Dünya Rekorları’na göre 1600’den fazla kaydedilmiş cover ile -Elvis Presley, Frank Sinatra gibi efsanelerin de yapmış oldukları da dâhil olmak üzere- Yesterday tüm zamanların en çok cover yapılmış şarkısı. Paul Mccartney, bir röportajında bu şarkıyı yazarken çok şanslı olduğunu söylemiştir. Çünkü 1965 yılında sevgilisi aktris Jane Asher’in ailesinin evinde kaldığı bir gün uykusundan Yesterday’in melodisiyle uyanır ve hemen piyanonun başına geçer, çalmaya başlar. Önce bu melodinin başka bir şarkıdan dolayı aklında kaldığını düşünür ama Beatles’ın yapımcısı George Martin’e danıştıktan sonra bunun yeni bir melodi olduğu anlaşılır ve böylelikle hafızalara kazınan Yesterday doğmuş olur.

2. Joy Division

Resim2_edited.jpg
She’s Lost Control (1979)

Oldukça kısa bir müzik hayatına sahip olan Joy Division’ın 1979 albümü Unknown Pleasures’ta bulunan şarkı She’s Lost Control; kendine özgü dansı, sesi ve şarkılarıyla hatırladığımız grubun solisti Ian Curtis’in epilepsiyle olan mücadelesini ve kendi bedenini nasıl kontrol edemediğini anlatıyor. Şarkının sözlerinde Curtis’in yaşadığı derin korkuyu ve çaresizliğin yansımalarını görmek mümkün.

3. Carly Simon

Resim3_edited.jpg
You’re so Vain (1972)

Carly Simon’ın hit şarkısı You’re so Vain’i kimin için yazdığı hakkında o zamanki nişanlısı James Taylor’dan Simon’la ilişki yaşadığı iddia edilen Mick Jagger’a kadar birçok farklı iddia ortaya atılsa da aslında bu bol göndermeli şarkının her bölümü 3 farklı erkek için yazılmış ve Simon sadece birinin ismini açıklamıştır: aktör Warren Beatty. Ayrıca sözlerin, şarkının back vokallerini yapan Jagger hakkında olmadığını söylemiştir.

4. Janis Joplin, Big Brother and Holding Company

Resim4_edited.jpg
Piece of My Heart (1968)

Jerry Ragovoy ve Bert Berns tarafından yazılan şarkı ilk olarak Amerikan şarkıcı Erma Franklin tarafından 1967’de kaydedilse de asıl ününe 27’ler kulübü üyesi, blues-rock ikonu Janis Joplin’in vokalliğini yaptığı Big Brother and Holding Company grubunun Cheap Thrills albümünde bulunan cover’ı ile 1968 yılında kazandı. Bu albüm sayesinde büyük üne kavuşan Joplin, Monterey Pop Festivali de dahil olmak üzere birçok önemli festivalde sahne aldı.

5. Pink Floyd

Resim5_edited.jpg
Money (1973)

Pink Floyd’un 1973 albümü The Dark Side Of The Moon’da bulunan, grubun ABD’de hit olan ilk şarkısı; Roger Waters tarafından yazılmış olan “Money” insanların para kazanmak için her şeyi yapabileceğini ve ne kadar açgözlü olduklarını gösteriyor. Şarkı boyunca kullanılan para ses efektleri hakkında grubun efsanevi bateristi Nick Mason otobiyografisinde şöyle bahsediyor: “Eski bozuk paralarda delikler açtım ve sonra onları tellere geçirdim. Bunlar yedi döngüde bir ses verdi. Roger da karısı Judy’nin çömlekçilikte kullandığı karıştırma kabında dönen bozuklukları kaydetti.”

6. David Bowie

Resim6.png
Life on Mars (1971)

Frank Sinatra’nın 1967 tarihli Fransız şarkısı “Comme d’habitude”ün cover’ını yapmaya karar vermesinin ardından şarkı sözü arayışına girer. David Bowie de bu şarkı için söz yazmıştır fakat Sinatra, Paul Anka’nın versiyonu olan “My Way”i seçer. Bunun üzerine Bowie “kendi My Way’ini” yazmaya karar verir ve “Life on Mars?”ı yazar. Şarkı genç bir kızın film izlemeye gitmek istemesi, ailesinin izin vermemesine rağmen yine de eğlenmek ve hayatının sıkıcılığından kaçmak için filmi izlemeye gitmesini anlatıyor. Fakat genç kız; beklediğinin tersine filmi, hayatının ve varlığının sıradan gerçekliğinin bir yansıması olarak görür. Şarkıda Bowie, gördüğümüzün dışında başka bir hayat olup olmadığı sorusunu dile getirir.

7. Bob Dylan

Resim7.png
Blowin’ In The Wind (1963)

Bob Dylan’ın 60’ların İnsan Hakları Hareketi hakkında yazdığı siyahi insanlar için bir marşa dönüşmüş, Sam Cooke, Joan Baez ve Johnny Cash de dâhil olmak üzere birçok ünlü isim tarafından cover’ı yapılmış bu efsanevi şarkıda Dylan cevapları belli olmayan birçok farazi soru soruyor ve bunları İnsan Hakları Mücadelesi ile karşılaştırıyor. Dylan şarkının konusu sorulduğunda şöyle diyor:

“Bu herkes için herhangi bir şeyi ifade edebilir. Kritik ve zor, bu rahatsız edici sorular listesi dünyada neyin yanlış olduğu hakkında.”

8. Fleetwood Mac

Resim8_edited.jpg
The Chain (1977)

Fleetwood Mac’in 1977 tarihli ikonik müzik albümü Rumours’ta bulunan, Stevie Nicks’in sözlerini yazdığı ve Lindsey Buckingham’la kopan ilişkilerini anlattığı şarkısı “The Chain” grubun en çok sevilen şarkılarından biri. Vokallerini Buckingham ve Nicks’in birlikte yaptığı şarkı hem grubun yaşadığı ayrılıkları hem de bir şekilde her şeye rağmen sevgiyle birbirlerine bağlanmalarını anlatıyor.

9. Derek & The Dominos

Resim9_edited.jpg
Layla (1970)

Tüm zamanların en çok bilinen gitar sololarından birine sahip olan “Layla”yı Eric Clapton, “Leyla ile Mecnun” efsanesini okuduktan sonra çok etkilenerek o dönemde yakın arkadaşı ve müzikâl anlamda sürekli iş birliği yaptığı Beatle George Harrisson’ın karısı model Pattie Boyd’a karşı hissettiği aşk üzerine yazmıştır. Boyd bir röportajında, Clapton’ın bunu kendisi için çaldığını ve daha önce böyle bir şarkı duymadığını söylemiştir. Harrison ve Boyd sonrasında boşandı ve Boyd 1979 yılında Clapton ile evlendi.

10. Creedence Clearwater Revival

Resim10.png
Have You Ever Seen The Rain (1971)

Kaliforniya’da kurulan ünlü rock grubu Creedence Clearwater Revival’ın 1971 yılında single olarak yayımlanan, John Fogerty tarafından yazılan şarkısı “Have You Ever Seen The Rain” hakkında Fogerty 1993 yılında Rolling Stone dergisine verdiği röportajda şöyle diyor:

Bu şarkı gerçekten Creedence’ın gerçekleşmek üzere olan dağılması hakkında. Tasvir şu: güzel, parlak, güneşli bir gün geçirebilirsiniz ama aynı zamanda yağmur da yağıyor olabilir. Grup dağılıyordu ve ben şöyle tepki veriyordum: ‘Tanrım, her şey tam da güneşli bir gün geçirmemiz gereken zamanda ciddileşiyor.

Şeyma Zeynep İncecik, Marmara Tıp'25

Yazar

Sayfalar: 1 2